HPV infekcia

HPV infekcia prebieha bez príznakov, preto sa veľmi rýchlo šíri.

Infekcia ľudským papiloma vírusom je veľmi častá – štúdie ukazujú, že 80 % populácie sa počas života infikuje niektorým typom HPV. Našťastie, väčšina ľudí sa infekcie zbaví vďaka dostatočne silnému imunitnému systému.

Ako sa HPV infekcia šíri?

Ľudské papilomavírusy sa nešíria kvapôčkovou infekciou ako napríklad chrípka, ani špinavými rukami či predmetmi ako rotavírusy. Na prenos je potrebný tesný dotyk slizníc či pokožky a musí byť narušená integrita kože alebo sliznice (drobné ranky), ktorými vírus do tkaniva vstúpi. Preto dominuje prenos HPV infekcie pri pohlavnom styku.

Čo sa deje, keď sa HPV infekcia dostane do tela?

Po infekcii nastáva štádium prechodnej infekcie. Imunitný systém bojuje s infekciou a väčšinou vyhrá. Môžeme mu pomôcť tým, že sa vyhneme stresu, nefajčíme a všeobecne podporujeme imunitu. Pokiaľ si imunitný systém s HPV infekciou neporadí a infekcia je aktívna, dokáže do 3 týždňov až 8 mesiacov (niekedy neskôr), vytvoriť tzv. kondylómy (genitálne bradavice). Pokiaľ infekcia pri vysokorizikových vírusoch pretrváva viac ako 6 mesiacov, začína sa významne zvyšovať riziko, že v organizme začnú bunkové zmeny, ktoré sa môžu v horizonte rokov rozvinúť až do zhubných nádorových zmien. Najčastejšie sa tak deje na krčku maternice, ale môže to byť aj v pošve, na vulve, v análnom otvore, na penise či v krčných mandliach. Priebeh infekcie sa môže líšiť v závislosti od veku. Mladšie ženy znášajú ochorenie lepšie a zbavia sa ho rýchlejšie. Ženy vo vyššom veku sú náchylnejšie na vznik trvalej infekcie s rizikom vzniku rakoviny.

U žien je možné pravidelnými návštevami u gynekológa zabrániť rozvoju závažných HPV ochorení, najmä rakovine krčka maternice.